Museaalide pakke- ja säilitusmaterjalid
Võimalikud ohud, probleemid, küsimused

Ebasobivad/vananenud pakkematerjalid võivad kahjustada museaale. Need tuleb välja vahetada nõuetekohaste vastu.

Peale transportimist unustatakse / jäetakse ajutine pakend eemaldamata. Transpordipakend ehk ajutine pakend ei ole siiski mõeldud pikaajaliseks säilitamiseks.Tehtavad toimingud

Vaata sobivaid materjale, nende kasutamise ja hankimise soovitusi tabelist.

 

Täiendav teave mõne muuseumis kasutatava materjali kohta:

Polüetüleen (PE)  on muuseumides kasutamiseks sobiv plast. Plastazone ja Ethafoam on mõlemad polüetüleenist vahtplastid. Neid kasutatakse museaalide hoiustamisel näiteks karpide, sahtlite, riiulite jms vooderdamiseks, aga ka õrnade esemete transpordipakendites (klaas, keraamika, mündid, klaasnegatiivid jms kergesti mehhaanilisel toimel kahjustuvad esemed), samuti on neist vahtplastidest valmistatud erinevad toed esemete eksponeerimiseks: köite toed, mannekeenid jne. 

Vahtpolüetüleen on kaitsematerjal, mis suurepäraselt vähendab põrutuste mõju ja mida saab vastavalt vajadusele töödelda - lõigata ja stantsida. See on niiskuskindel, kergekaaluline ja elastne pakkematerjal, mis tagab tõhusa kaitse löökide ja põrutuste eest. Vahtpolüetüleen on ümbertöödeldav ja korduvkasutatav. Eestis müüakse erineva paksusega tahvlitena, millesse saab lõigata sobiva kujuga süvendeid. 

SA EVM Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut on neid kasutanud karpides skulptuuride, keraamiliste ja klaasist nõude toestamiseks. Kui on vaja teha maakaardi või vaiba jaoks suure läbimõõduga säilituspakend (rull), siis kasutatakse pehmet tahvlit, mis keeratakse papist rulli ümber ja kaetakse Tyvekist kangaga. 

Kui varem kasutati pehmenduseks porolooni, mis oli ajas kiiresti lagunev vahtplast, siis kaasajal on müügil palju erinevaid porolooni laadseid vahtplaste (nimetustega polüstüreen, polüstürool, penoplast jne). Need pole muuseumi kvaliteediga plastid ega soovitata kasutada museaalide pikaajaliseks säilitamiseks. Porolooni laadseid vahtplaste võib kasutada pigem ajutiselt, transpordil ja kolimisel, sest nende materjalide hind on odavam kui polüetüleenidel. Näited praktikast

Näite lisamiseks pead olema sisselogitud.


Kommentaarid

Kommenteerimiseks ja kommentaaridele vastamiseks pead olema sisse logitud!

5D Vision