Kogutud esemete pakendamine, transportimine muuseumis


Eesmärk on kogutud objektid transportida kahjustusteta muuseumisse, et nendega seal vastavalt muuseumi tegevuskavale edasi tegutseda.

Võimalikud ohud, probleemid, küsimused

Esemed saavad transpordil kahjustada või lähevad kaotsi.

Ei hinnata õigesti esemete seisundit (kahjustused), mõõte, kaalu ja materjali. Objektide erineva raskuse ja vormi mittearvestamisel lõhuvad kogutud esemed transportimisel üksteist ise ära.



Tehtavad toimingud

Mõtle läbi, millised esemed on vaja muuseumisse tuua.

Mõtle läbi, keda on vaja tööprotsessi kaasata.

Võta kaasa pakkematerjal (nt mullikile esemete pakkimiseks, transpordikastid ja -karbid, ümbrikud dokumentide ja fotode jaoks, kinnitusrihmad).

Planeeri koht muuseumis, kuhu kogutud objektid tuua. See peab olema turvaline, ent mitte hoidla, kuna väljast tulnud esemed tuleb enne museaalide juurde paigutamist üle kontrollida.

Varu aega, telli transport, sõlmi kokkulepped üleandjaga.

Vajadusel pildista objekt enne pakkimist. Fikseeri koos üleandjaga objekti seisukord ja nähtavad kahjustused.

Suurte kogumite korral tee vajadusel pakkides sisalduvast nimekiri.

Kergelt kahjustuvad objektid paki soovitavalt ühekaupa.

Kui selgub, et mõni ese ei mahu kaasavõetud kasti või transpordivahendisse (nt maal, mida peab kindlasti transportima vertikaalasendis), planeeri transport sobivamate vahenditega teisel korral.

Arvesta ilmastikuoludega.

Jälgi raskete ja kergete esemete paigutamist: aseta raskemad alla, kergemad peale.

Muuseumisse jõudes eralda objektid, mis vajavad karantiini (nt hallitus ja kahjurid).

 

ARHEOLOOGIA:

Kaevamisi juhtinud arheoloog annab leiud muuseumile üle puhastatult, vajadusel konserveeritult; nummerdatult; vastavatesse säilituskarpidesse pakendatult. Etikettide olemasolu ja sisu  karpidel lepitaks kokku leide säilitava muuseumiga. 

Juhul kui arheoloog ei ole vastavalt toiminud ja /või konserveerimiseks kuluv summa osutub esialgu plaanitust suuremaks ja arheoloogil seda ei ole, on kokkuleppe küsimus, kas muuseum leiab oma vahenditest konserveerimisrahad või pöördub MKA ameti poole abi saamiseks.



Näited praktikast

Näite lisamiseks pead olema sisselogitud.


Kommentaarid

Kommenteerimiseks ja kommentaaridele vastamiseks pead olema sisse logitud!

Arvi H. : Arheoloogilised leiud, küsimus, kas peaks olema mingi formular, mida üleandmisel täita – nt et muuseum on üle vaadanud, kas karbid on sobivad, kas esemed on konserveeritud jne. Koos lahtriga, et osapooled on nõus, et muuseum kontrollib X ajavahemiku jooksul üle, et kõik nimekirjas olevad leiud on üle antud, Olen seda juurutanud ja see on nr 2 teema kirjavahetuses arheoloogidega – et kas ese nr XX on kuskile maha jäänud või lõplikult kadunud.


Viited ja lingid


Nimetus Kommentaar Lisainfo Fail

5D Vision