Mis saab museaalidest pärast kogust väljaarvamist
Väljaarvamisotsuses peab olema sätestatud, mis saab kogust väljaarvatud museaalidest. Järgnevad tegevused tulenevad väljaarvamise põhjusest – ülekandmine abikogusse, üleandmine teisele mäluasutusele, tagastamine omanikule, müük, hävitamine.
Võimalikud ohud, probleemid, küsimused
Museaal arvatakse kogust välja, kuid tegevust ei viida lõpule (ei tagastata omanikule, ei hävitata), ese jääb muuseumisse/hoidlasse seisma ja tekitab hiljem segadust.
Kui abikogusse ülekandmisel ei lisata uut märgistust, siis võib see hilisemal kasutamisel või inventuurides segadust tekitada.
Kui pärast väljaarvamist tehtavat tegevust ei dokumenteerita ja dokumente ei allkirjastata, siis vaidluste puhul pole võimalik tõestada, mis on väljaarvatud museaalist saanud.
Tehtavad toimingud
- Museaali väljaarvamisest tuleb teavitada museaali annetanud isikut. Kui annetajat ei ole leitud eksperdi arvamuse koostamise ajal, siis peab väljaarvamise otsuse ja asjaga seotud edasiste toimingute vahele jääma vähemalt kuus kuud, mille jooksul muuseum teavitab museaali muuseumikogust väljaarvamisest oma veebilehe kaudu ning museaali muuseumile annetanud isikul on võimalik taotleda selle endale tagastamist.
- Kui museaal arvatakse abikogusse, tuleb museaalile lisada abikogu märgistus ja eelmine märgistus läbi kriipsutada. Juhul kui muutub museaali püsiasukoht hoidlas, tuleb teha andmebaasis või kohakataloogis asukoha muudatus.
- Museaalide üleandmine teisele mäluasutusele eeldab, et selle mäluasutusega on juba suheldud ning saadud nende nõusolek. Kokku tuleb leppida transpordikorraldus ja -aeg. Üleantavad museaalid tuleb pakendada ja transportida viisil, et nad ei saaks kahjustada. Koos museaalide üleandmisega tuleb üle anda nendega kaasnev teave ja museaalidega seotud dokumentide koopiad. Üleandmise aluseks oleva väljaarvamisakti alusel vormistatakse vastuvõtmisakt. Üle antavad mueaalid saavad uue museaalinumbri ehk need liidetakse selle muuseumi muuseumikogu kooseisu.
- Kui ese on muuseumisse sattunud omaniku tahte vastaselt, siis see tagastatakse omanikule. Tagastamise aluseks oleva väljaarvamise akti allkirjastab ka eseme omanik / vastuvõja või vormistatakse eraldi üleandmise-vastuvõtmise akt ja allkirjastatakse mõlemapoolselt.
- Kui museaal arvatakse muuseumikogust välja põhjusel, et ta ei ole vastavuses muuseumi kogumispõhimõtetega ja ei leidu teist mäluasutust, kellele seda üle anda, siis võõrandatakse asi tasu eest avalikul enampakkumisel. Riigimuuseumide ja riigile kuuluvat muuseumikogu kasutavate muuseumide puhul on enampakkumise korraldaja Muinsuskaitseamet. Kui asja ei õnnestu müüa või müügi korraldamisega seotud kulutused ületavad võimaliku tulu, siis asi hävitatakse.
- Kahjustunud ja mittetaastatavad museaalid kuuluvad peale väljaarvamist hävitamisele. Hävitamine toimub muuseumis kehtiva riigivara mahakandmise ja hävitamise korra kohaselt. Hävitamine tuleb dokumenteerida.
Näited praktikast
Näite lisamiseks pead olema sisselogitud.
Kommentaarid
Kommenteerimiseks ja kommentaaridele vastamiseks pead olema sisse logitud!
Viited ja lingid